CLT - a forradalmi építőanyag

A Cross-Laminated Timber (CLT), más néven kereszt rétegragasztott fa, egy innovatív építőanyag, amely forradalmasította az építőipart.

A CLT előnye, hogy lehetővé teszi az egyszerű, gyors és környezetbarát építkezést, miközben esztétikailag is vonzó és technikailag is kifinomult megoldásokat kínál.

Minden a CLT-ről

    CLT - a forradalmi építőanyag

    A CLT panelek válogatott alapanyagokból, több rétegű felépítéssel készülnek, melyben az egyes rétegek egymásra merőlegesen vannak ragasztva. Ennek köszönhetően egy homogénebb, rendkívül stabil, nagy szilárdságú, monolitikus építőanyagot kapunk. A panel rendkívül sokoldalúan felhasználható, amelyből akár toronyházak is építhetők.

    A CLT panelek gyártása során különös figyelmet fordítanak a faanyag minőségére, biztosítva, hogy csak szilárdságilag osztályozott és fenntartható forrásból származó fa kerüljön felhasználásra. Ezt röntgen és ultrahang technológiás faosztályozó gépekkel érik el. Elsősorban örökzöld, tűlevelű fafajokból készül, alapvetően lucfenyőből. Látszó felületi igény esetén egyéb tűlevelű fafajok is alkalmazhatóak, pl.: vörösfenyő, cirbolya fenyő, douglas fenyő.

    Az FSC® és PEFC® tanúsítással rendelkező alapanyagoknál biztosított, hogy a faanyag fenntartható erdőgazdálkodásból származik. Gyártása jellemzően Ausztriában és Németországban történik, ahol az kitermelés ellenére az erdőterületek növekednek. Európa legnagyobb CLT gyártója a Binderholz, 200 000 hektár saját erdőt kezel. A gyártás során felhasznált faanyagok mesterséges szárításon esnek, amely során a nedvességtartalom 12-14 százalékra kerül beállításra. Az eljárás során az esetleges gomba és a rovar károsítók elpusztulnak. A fa szorpciós képessége így is megmarad, mely lehetővé teszi a természetes párakiegyenlítést. Tehát, ha túl száraz a beltér, akkor nedvességet ad le, ha túl nagy a páratartalom, akkor nedvességet vesz fel. Azonban ez nem jelenti azt, hogy a beltér páraszabályozásával ne kellene külön is foglalkoznunk, különösen látszó CLT falszerkezet esetén.

    Rétegragasztott falpanel

    (CLT - cross-laminated timber)

    Mi is az a rétegragasztott fapanel pontosan? A réteg ragasztott fapanel – RRP (CLT, BSP, BBS, X-LAM) egy több rétegből speciálisan felépített tömör fa szerkezeti elem teherhordó célokra. Nagy méretekben lehet gyártani, ezért kitűnően alkalmas térképző építő elemek, mint például fal, födém, tető kialakítására a DIN EN1995-1-1: 2010-12 szabvány szerinti 1-es és 2-es felhasználási osztályban.

    A rétegragasztott fapanel több réteg fűrészáruból, pontosabban legalább három, egymásra merőleges száliránnyal elhelyezett, egymáshoz ragasztott fenyő deszkarétegekből áll. Ennek a különleges ragasztási módnak köszönhetően a dagadás, zsugorodás, valamint a vetemedés mértéke elhanyagolható. A rétegek egymásra merőleges száliránya garantálja a termék hossz- és keresztirányú formatartósságát.

    A CLT a fa minden pozitív tulajdonságával rendelkezik, szárazon és gyorsan építhető, kiváló hő- és hangszigetelő, rögtön terhelhető, a szerkezetek panelosításával pedig minimálisra lehet csökkenteni az építkezéssel járó hulladékmennyiséget is.

    A CLT technológia lehetővé teszi a rugalmas tervezést, a költségek optimalizálását, a nagyfokú előregyárthatóságot és ezáltal a gyors és egyszerű építkezést és a munkaerő minimalizálását is, hisz egy lakóépület összeszereléséhez akár négy-öt ember – darukezelő, építésvezető és néhány ács – elegendő. A JAF Holz az ügyfélre szabott, kész méretre gyártott elemeket 4-6 hét alatt szállítja, majd egy-két hét alatt már szerkezetkészre szerelhető a tervezett épület.

    A hagyományos (tégla) építkezési módhoz képest vékonyabb CLT falszerkezeteknek köszönhetően plusz lakófelületet nyerhetünk, míg kisebb súlya miatt alapozási és szállítási költségeket is csökkenthetünk. A fejlett precíziós CAD/CAM technológiának köszönhetően a legkorszerűbb CNC gépekkel alakítják ki a milliméter pontos elemeket a nyílásokkal együtt, így a nyílászárók is korábban rendelhetőek. A BIM modellezés lehetővé teszi az építési folyamatok részletes megtervezését akár a daruzási tervvel együtt. 

    Biztonságosabb falak

    A CLT panelek rendkívül szilárdak, jól ellenállnak a szeizmikus erőknek, így egyre népszerűbbek a földrengésveszélyes területeken is. Az anyag tartóssága és ellenálló képessége biztosítja, hogy a CLT-ből épült házak hosszú élettartammal rendelkezzenek. Emellett a CLT jó hőszigetelő tulajdonságokkal is bír, egy 10cm-es CLT panel hőtechnikai tulajdonságai egy 30 cm-es tégláénak felelnek meg.

    További pozitív hozadéka a keskenyebb szerkezetnek, hogy ugyanazon bruttó alapterületen belül nagyobb nettó hasznos alapterületet kapunk (~ 6-10 %). A szerkezet − adottságai miatt − nemcsak a lakók pénztárcáját kíméli, hanem az energiafelhasználás csökkenésével a környezeti hatást is minimalizálja. Az átlagos rétegszám 3-tól 7-ig terjed, és a vastagság 60-280 mm között változik. Ez a változatosság lehetővé teszi, hogy a CLT panelek széleskörű alkalmazást nyerjenek különböző épületmagasságok és terhelések esetében.

    Tűz esetén „eloltja” magát

    Az anyagszerkezet egyik legérdekesebb tulajdonsága a tűzzel szembeni viselkedése. Tűz esetén a faanyag felszíne ég, ahol elszenesedett kéreg képződik, amely elzárja az oxigén útját a belső rétegek elől. Ez az „önoltó” hatás lehetővé teszi, hogy a CLT szerkezetek megtartsák a statikai teherbírásukat még tűz esetén is, ellentétben a hagyományos acélszerkezetekkel, amelyek hő hatására elveszíthetik a stabilitásukat, kilágyulnak és meghajlanak.

    A tervezés során figyelembe kell venni az épület kockázati besorolását, amely már meghatározza azt is, hogy milyen anyagokkal tervezhetünk. A faanyag, bár „D” tűzveszélyességi kategóriába tartozik, égéskésleltető szerek alkalmazásával „B” kategóriásra
    lehet javítani. Megfelelően kialakított rétegrenddel, CLT-ből akár REI 90 falszerkezet is építhető.

    Zöldebb jövő, jobb levegő

    A fa, mint megújuló erőforrás, segít csökkenteni az építőipar szén-dioxid-lábnyomát. Egy átlagos méretű CLT ház képes akár több tonna szén-dioxid tárolására, hiszen a fa fotoszintézis közben a szenet a saját szerkezetébe beépíti, míg az oxigén melléktermékként a levegőbe jut. Ez a szén pedig évszázadokra eltárolódik a fa sejtjeiben, ami hozzájárul a globális felmelegedés elleni küzdelemhez. A CLT épületek gyártása során nincs hulladék, a maradékot felaprítják és brikett készül belőle.

    Gyorsabb az építkezés

    A CLT panelek – megfelelő gyártmánytervezést követően – előre gyártott elemekként érkeznek az építési helyszínre, lehetővé téve a rendkívül gyors építést. Egy átlagos méretű (~150 m2) családi ház szerkezetépítése egy gyakorlott kivitelezőnek mindössze néhány napot vesz igénybe, mely lényegesen kevesebb, mint a hagyományos építési mód esetén.

    Zárd ki a zajt!

    A tartószerkezetet tervező szakmérnökök az építész és a statikus tervezővel összhangban kiemelt figyelmet fordítanak a zajvédelemre, melyet statikai méretezéssel, jól átgondolt csomóponti megoldásokkal és rezgéselnyelő (EPDM szalag) anyagok megfelelő helyen való megfelelő alkalmazásával biztosítanak. A fenti feltételek teljesülése esetén a CLT épületek kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal  rendelkeznek, ami javítja az életterek akusztikai kényelmét.

    Az idő pénz

    A CLT technológia gazdaságosságát több tényező együttese adja, melynek a gyorsaság az egyik fontos része. Míg egy átlagos vasbeton szerkezetű társasház megépítése akár 12-18 hónapot is igénybe vehet, addig egy hasonló méretű és funkciójú CLT épület 6-9 hónap alatt elkészülhet. Ez az időtartam csökkenés számos költségminimalizáló hatással jár. Az állványzat bérlésének ideje és költsége jelentősen csökken a rövidebb építési idő miatt.

    A munkaerő költségei is csökkennek, hiszen rövidebb az építés időtartama, és kevesebb emberre van szükség. Sőt, az építkezés során teherautó fordulóból, raktár konténerből, mobil WC-ből, mobilkerítésből… is kevesebb kell, ami szintén gazdaságosabbá teszi a technológiát a vasbetonos építkezésekkel szemben. Hagyományos technológia esetén az anyag plusz díj arány 50 - 50 százalék, CLT esetén a költségek 75 százaléka anyagköltség és 25 százalék a munkadíj. Így kevesebb szakember, gyorsabban tud kivitelezni.

    Design és esztétika

    A CLT lehetőséget nyújt a belső terek kreatív és egyedi megtervezésére. A fa természetes szépsége és melegsége az épület belső tereit otthonossá és meghitté teszi, nem csak a fal, de a födém felületeken egyaránt.

    A panelek merevsége és stabilitása lehetővé teszi a nagyobb nyílt területek kialakítását anélkül, hogy oszlopok vagy más tartószerkezetek zavarnák a teret. Ezáltal a belső terek sokoldalúan alakíthatóak, alkalmazkodva a lakók igényeihez.

    Csak földszintes lehet?

    A világon számos különleges CLT épület található, amelyek különböző okokból váltak híressé. Ezek közé tartozik a londoni 10 emeletes Dalston Lane, mely 2017-ben készült, és összesen 121 lakást foglal magába.

    Az épület teljes egészében CLT-ből épült. Szerkezete a hasonló betonépületek súlyának csupán az ötöde, de a teljes építmény vonatkozásában (amikor már kész az épület), akkor ez az arány már a harmadára szelídül. Érdekesség, hogy csak Ausztria és Németország erdeiben egy óra alatt nő annyi famennyiség ami a Dalston Lane építéséhez szükséges.

    A CLT ELŐNYEI összefoglalva

    • Masszív építőelem és ökológiailag fenntartható építőanyagból, fából van;
    • Rövid építési időtartam: nagyfokú előregyártás, gyors és száraz építés a helyszínen, rögtön terhelhető;
    • Formastabil: többrétegű, ragasztott szerkezet, a vetemedés, duzzadás elhanyagolható;
    • Több irányban terhelhető a speciális felépítése miatt;
    • Alacsonyabb önsúly a vasbetonhoz képest, ezáltal többszintes épületeknél kedvezőbb alapozási költségek;
    • Magas tűzállóság és vegyi ellenállás;
    • Térnyerés: a szerkezet vékonyságának köszönhetően tágasabb tér nyerhető;
    • Lakhatóság: kellemes és kényelmes szobaklíma; a látszó felület hőmérséklete a szobai hőmérséklethez közeli;
    • Hőszigetelés: a kiváló szigetelő tulajdonságok megakadályozzák, hogy a helyiségek nyáron felmelegedjenek, télen pedig kihűljenek;
    • Földrengésbiztonság: amennyiben az épületet földrengés által veszélyeztetett területen építik, az egyes faelemeket csavarokkal és szögekkel erősítik meg. Ezek földrengés esetén úgy viselkednek, mint egy lengéscsillapító és lényegesen lecsökkentik a szeizmikus erőket;
    • Vizuális megjelenés: látszó felület jellemzően luc, de akár antik fenyő vagy tölgy felület is lehet.

    JAF Holz - Segítség a tervezésben is

    Tervezni, szerkeszteni és építeni a CLT szerkezetekkel viszonylag egyszerű dolog. Ez a sokoldalúan felhasználható szabványosított szerkezeti elem legkülönbözőbb építési alkalmazásokra nyújthat megoldást. Hazai viszonylatban még egy viszonylag új és ismeretlen technológia, de bátran építhet a JAF Holz több évtizedes osztrák faépítészeti ismereteire. A tapasztalt és kompetens mérnök kollégák és partnercégek egy széles spektrumú szolgáltatást és szervizt biztosítanak a termék iránt érdeklődőknek: a műszaki értékesítéstől és tanácsadástól a műszaki tervezésen, a statikai és épületfizikai számításokon át, a gyártmány és kiviteli tervek készítéséig, sőt a munkafolyamatok előkészítéséig és kivitelezéséig.

    A rendelkezésre álló online és kézzel fogható tervezői segédletek mellett kiemelkedő fontosságú a JAF Holz életében a személyes tanácsadás, hogy a partnerek a legkorszerűbb tanácsokat és átfogó ismereteket mindig első kézből kapják a gyakorlati részletmegoldásokhoz.

    Szolgáltatásaink:
    • műszaki tanácsadás és információ-szolgáltatás;
    • statikai-, szerkezeti-, tűzvédelmi részletmegoldások koncepcionálása;
    • műszaki tervek, CAD-CAM tervek,
    • statikai és épületfizikai számítások,
    • szállítási, daruzási, összeállítási tervek és költség számítások készítése;
    • jövőbeni terv: BIM folyamatok tervezése;

    Kapcsolattartóink:

    Nágl Tamás
    CLT és STEICO termékreferens

    Okl. faipari mérnök / Szerkezet tervező szakmérnök
    Mobil: +36 30 373 2374
    E-mail: tamas.nagl@jafholz.hu

    Szikszay István
    Tervezési és kivitelezési támogató

    Okl. faipari mérnök / Szerkezet tervező szakmérnök
    Mobil: +36 30 019 0741
    E-mail: istvan.szikszay@jafholz.hu

    kirendeltségeink

    Kérdése van? Üzenjen nekünk!

    Amennyiben bármilyen kérdés merül fel termékkínálatunkat, szolgáltatásainkat vagy bemutatótermeinket illetően, forduljon bizalommal értékesítő kollégáinkhoz!

    MÉG NEM REGISZTRÁLT PARTNERÜNK?

    Érdekli széleskörű termékválasztékunk? Örülünk, hogy hamarosan ügyfeleink körében üdvözölhetjük. Amennyiben szeretne vásárolni vállalatunktól, a regisztrációs folyamatot az alábbi kérdőív kitöltésével van lehetősége elindítani (regisztrációt csak érvényes adószám esetén áll módunkban befogadni). Ezt követően értékesítő kollégáink rövidesen felveszik Önnel a kapcsolatot.